Kadınlara Pazarlama için En İyi Strateji Nedir? Girişimcilik, Eğitim ve Motivasyon

Kadınların YouTube'da izledikleri içerikler, güzellik ve çocuk yetiştirmenin çok ötesindedir. YouTube reklam pazarlama direktörü Kate Stanford, Dünya Kadınlar Günü için çalışan kadınlar arasında en çok ilgi gören içerikleri ve bunların kadınların motive edilmesi konusunda dünya genelindeki yönelimi nasıl yansıttığını paylaşıyor.

Dünya Ekonomik Forumu, dünya genelinde mevcut olan ücretlerdeki cinsiyet ayrımının 24% 2186 yılına kadar tamamen ortadan kalkmayacağını öngörüyor. Bu nedenle Birleşmiş Milletler, bu yılki Dünya Kadınlar Günü'nün temasını “Değişen İş Dünyasında Kadınlar: 2030 Yılına Kadar Kadın-Erkek Eşitliğinin Sağlanması” olarak belirledi.

Bu temaya uygun olarak çalışma yaşındaki kadınların YouTube'da izledikleri içerikleri ve hangi reklamların ilgi gördüğünü anlamak istedik. Üç önemli trend olduğunu gördük: İş odaklı içeriklerin izlenme süresinde önemli bir artış, "nasıl yapılır" videoları yoluyla iş dışında da öğrenmeye devam etme isteği ve görüntüleyenleri motive eden reklamları tercih etme.

Kadınların YouTube'da izledikleri içeriklere dair en son analizler için okumaya devam edin.

YouTube kullanıcısı kadınlar, daha fazla girişimcilik konulu içerik izliyorlar

Kadınlar arasında giderek daha fazla ilgi gören içerik türlerini anlamak için kadınlar tarafından izleme süresinin arttığı ilk 50 içerik kategorisini inceledik. Kadınların YouTube'da girişimcilik konusundaki videoları izlemeye harcadıkları sürenin her yıl iki kattan fazla arttığını gördük.

Kaynak: YouTube Verileri, Dünya Geneli; Girişimcilik konulu videolar sınıflandırması, başlıklar ve etiketler gibi herkese açık veriler temel alınarak yapılmıştır ve YouTube'da bulunan bu türdeki her videoyu kapsamayabilir. Ocak–Aralık 2015 ve Ocak–Aralık 2016.

Buna bağlı olarak, kadınların YouTube'da küçük işletme, iş haberleri ve iş hizmetleriyle alakalı içerikleri izleme süresi, her yıl üç kattan fazla artış gösterdi.2 Birleşmiş Milletler'in Dünya Kadınlar Günü temasında da belirtildiği gibi, “değişen iş dünyası” ile birlikte kadınlar da değişiyor. Bilgi edinmek ve kariyerlerinde ilerlemek için çevrimiçi video gibi yeni medyaları kullanıyorlar.

Kadınlar iş dışında da güzellik ve çocuk yetiştirmenin çok ötesinde konular hakkında bilgi edinmek istiyorlar

Kadınlar YouTube'da yalnızca işleriyle ilgili bilgi edinmekle kalmıyor, tariflerden antrenmanlara kadar her konuda bilgi edinmek için kişisel amaçla da platformu kullanıyorlar. Kadınların en çok güzellik içerikleri izlediklerine dair bir klişe söz konusu olsa da aslında kadınlar, güzellik videosundan çok “nasıl yapılır” videolarını arama eğilimi gösteriyorlar.3 Kadınların “nasıl yapılır” içeriklerini arama olasılıkları, erkeklerden büyük oranda fazla: Kadınların YouTube'da “nasıl yapılır” videolarını düzenli olarak izleme olasılıkları, erkeklerden %50 daha yüksek.

"Kadınların bir “nasıl yapılır” videosu arama olasılıkları, güzellik videosundan daha yüksek."

Peki kadınların yapılışını öğrenmek istedikleri şeyler neler? Örneğin, çiçeği burnunda annelerin tamamen çocuk yetiştirme ipuçlarına odaklanmalarını bekleyebilirsiniz. Ancak son araştırmalarımız, y kuşağı annelerin yalnızca ebeveynliği değil, kendi kişiliklerini de önemsediklerini gösteriyor. Y kuşağı annelerin %67'si, çocuk sahibi olduktan sonra kendi kişisel tutkularının peşinden gitmeyi sürdürdüklerini söylüyor. Bu rakam, X kuşağı annelerden büyük ölçüde yüksek.5 Hatta her yaştan annenin YouTube'da çocuk yetiştirme konusunda rehberlik sunan videoları izleme olasılıkları, babalardan daha az.6

Klişelere değil, verilere kulak verin. Bir kadın kendi güzellik rejimini değil, bir ev inşa etmek isteyebilir. Anneler çocuk yetiştirme ipuçları değil, oyun ipuçları arayabilirler. Y kuşağından bir annenin, X kuşağından bir anneyle aynı önceliklere sahip olacağını varsaymayın. Bu kuşaktaki kadınlar, İnternet'te kişisel tutkularını koruma haklarını öne sürüyor ve klişelere kesinlikle uymuyorlar.

"Y kuşağı anneler yalnızca ebeveynliği değil, kendi kişiliklerini de önemsiyorlar."

Motive edici reklamlar, YouTube'da kadınlar arasında ilgi görüyor

Kadınların YouTube'da reklam izlemeye harcadıkları süre, her yıl iki kattan fazla artış gösteriyor.7 Kadınların reklam izlemeye daha fazla vakit ayırmalarının bir nedeni, motive edici mesajlara yönelik değişim olabilir. 2014-2015 yılları arasında, YouTube'da en çok izlenen reklamları aylık olarak izleyen aracımız YouTube Ads Leaderboard'da motive edici reklamların sayısında önemli bir artışla karşılaştık.8

Kadınlar daha fazla reklam izliyorlar. Daha fazla motive edici reklam yayınlanıyor. Daha fazla marka da bunun etkisini görüyor. Araştırmalar, 18–34 yaş aralığındaki kadınların motive edici reklam yayınlayan bir markayı tercih etmelerinin iki kat daha olası olduğunu ve böyle bir videoyu izledikten sonra beğenme, paylaşma, yorum yapma ve abone olma olasılıklarının yaklaşık %80 daha fazla olduğunu gösteriyor.9

Çalışan kadınlar, çevrimiçi videoyu kendileri için iş haline getiriyorlar

YouTube'da kadınlar arasında işle alakalı videoları görüntülemedeki ani artış, kendi başına yola koyulan girişimcilerden oluşan bir kuşakla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Çevrimiçi videoyu sadece eğlence değil, aynı zamanda iş için nasıl kullanabileceklerini biliyorlar. Çevrimiçi videoyla kariyerlerinde yükselmeye odaklanmadıkları zamanlarda kadınların güzellik videolarından çok “nasıl yapılır” videolarına odaklanma olasılıkları daha yüksek. Anneler ise gerçekte çocuk yetiştirme konulu içerikleri babalardan daha az izliyorlar. Markaların pazarlama ekipleri, yukarıdakiler gibi verileri medya planları ve yaratıcı beyin fırtınası süreçleriyle bir araya getirerek kadınların izlediklerini sandığımız değil, gerçekten izledikleri içeriklere göre kadınlara ulaşabilirler.

Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun. Çalışan kadınların seslerini duyurmalarını ve bu meseleyi önemseyen markaları kutluyoruz.

#youtube #reklam #videoreklamcılık #googlevideoreklam #adwordsvideoreklam

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
whatsapp-iletişim.png